SEVİYE BELİRLEME SINAVI (SBS) Sık Sorulan Sorular

 

Seviye Belirleme Sınavında hangi derslerden, kaçar tane soru çıkacak?
- Kaçar tane soru çıkacağı aşağıdaki tabloda verilmiştir. Ancak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları Sosyal Bilgiler dersi içinde yer alacaktır. Bu dersten sorumlu olmayan öğrenciler ile bu soruları cevaplamak istemeyenler için alternatif Sosyal Bilgiler soruları sorulacaktır. 

 
6. Sınıf
7. Sınıf
8. Sınıf
Testlerin ağırlık kat sayıları
Türkçe
19 Soru
21 Soru
23 Soru
4
Matematik
16 Soru
18 Soru
20 Soru
4
Fen ve Teknoloji
16 Soru
18 Soru
20 Soru
3
Sosyal Bilgiler
16 Soru
18 Soru
20 Soru
3
Yabancı Dil
13 Soru
15 Soru
27 Soru
1
Toplam
80 Soru
90 Soru
100 Soru
 

 

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile ilgili bilgi verir misiniz?
- İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin yıl içinde eğitim gördükleri programda belirtilen kazanımların elde etme seviyesinin ölçüleceği merkezi sistem sınavlarıdır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl haziran ayında ders bitiminden sonra yapılacaktır.

- SBS başvuruları nasıl yapılacak? Bunun için belirli bir ücret var mı?
- Adaylar bankaya sınav ücretini yatırdıktan sonra e-okul sisteminde kayıtlı olduğu için otomatik olarak başvuru yapabilecektir.

- Çocuğum Seviye Belirleme Sınavı’na katılmak zorunda mı?
- SBS’ye katılmak zorunlu değildir. Ancak; merkezi sistemle öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede SBS puanı üzerinden değerlendirme yapılacağından öğrencilerin bu sınava girmeleri önerilmektedir.


- Yıl Sonu Başarı Puanı nedir ve nasıl hesaplanır?
- Yıl Sonu Başarı Puanı; ilköğretimin 6, 7 ve 8. sınıflarında öğrencinin o yıl derslerden aldığı yılsonu puanlarının haftalık ders saati ile çarpılarak elde edilen ağırlıklı puan toplamının, haftalık ders saati toplamına bölümü ile hesaplanan puandır. Öğrencinin eğitim sürecinde elde ettiği kazanımları 100 tam puan üzerinden verilecektir. Puanlama daha sonra 500 tam puana dönüştürülerek Yıl Sonu Başarı Puanı hesaplanacaktır.


- Ortaöğretime Yerleştirme Puanı nasıl hesaplanmaktadır?
- Puanın hesaplanmasında 6. sınıf puanı (SP6) %25, 7. sınıf puanı (SP7) % 35 ve 8. sınıf puanı (SP8) %40 oranında etki edecektir.


- Seviye Belirleme Sınavında yabancı dil soruları nasıl olacak?
- Okullarımızda zorunlu yabancı dil olarak okutulan İngilizce, Almanca ve Fransızca derslerinden soru sorulacaktır.


- Yılsonunda sınıf tekrarına kalan öğrenciler SBS’ye katılacak mı?
- Sınıf tekrarına kalan öğrenciler sınava katılabilir. Öğrencinin aldığı en yüksek SBS puanı değerlendirilecektir.


- Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak?
- Orta Öğretime Yerleştirme Puanına göre yapılacaktır. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından 8. sınıfın sonunda tercih başvuruları alınacak, puan üstünlüğü esası ile önceden belirlenmiş kontenjanlara yerleştirme yapılacaktır.

- SBS’ye girmeyen öğrencinin Ortaöğretime Yerleştirme Puanı nasıl hesaplanacak?
- Herhangi bir sebeple SBS’ye katılamayan öğrencinin; sınava girmediği yıla ait SBS puanı o yılın en düşük SBS puanı olarak kabul edilecektir. Yani, 6. sınıfta SBS’ye girmeyip 7. sınıfta giren bir çocuğun 6. sınıf SBS puanı en düşük puan olarak alınacaktır.