NASIL DERS ÇALIŞMALI

Sevgili öğrenciler,

Başarılı olabilmek, öncelikle programlı çalışma alışkanlığı kazanabilmekle mümkündür, ilk olarak kendinize sormanız gereken soru, şu andaki ders çalışma yönteminizin başarıya ulaşmada işe yarayıp yaramadığıdır. Sınavdan sınava çalışıyor, yalnızca size verilen ödevleri yapıyor, geç vakitlere kadar ders çalışıyor ve buna benzer yöntemlerden birini ya da birkaçını uyguluyor olabilirsiniz. Ancak bu tip yöntemler sizi gerçek başarıya ulaştırmaz. Sadece geçici, olarak iyi notlar almanıza yarayabilir. Fakat çoğunuz ne yazık ki hala bu yöntemleri bırakmış değilsiniz. Peki çalışmalarınızın sizi daha verimli sonuçlara kalıcı başarılara ulaştırması için neler yapmalısınız ?

1. Amaç belirlemek: öncelikle kendinize amacınızın ne olduğunu sormalısınız. Örneğin "Ben İngilizceyi iyi konuşabilecek seviyeye ilerletmek istiyorum." gibi. Ayrıca bu amaca ulaşabileceğinize inanmalısınız.

2. Zamanı iyi kullanmak: Kendinize bir günlük zaman çizelgesi hazırlamak yararlıdır. Zamanınızın çoğunu oyuna eğlenceye ayırmak da, derslere ayırmak da yanlıştır. Doğru olan ders çalışmaya da, eğlenmeye de gerektiği kadar zaman ayırmaktır. Her derse ait çalışmadan sonra 10-15'er dakika ara verip dinlenmelisiniz. Bir derse hiç ara vermeden 45 dk.'dan fazla çalışmak yanlıştır. Bir günün çalışma programını yaparken, öncelikle o gün öğrendiklerinizi tekrar etmeniz, daha sonra da bir sonraki günün derslerine göz atmanız okuldaki dersleri daha kolay anlamanızı sağlayacaktır.

3. OKS sınavı birkaç ay kala, 2 saatlik deneme sınavlarını evde yaparken testin başından sonuna kadar kakmadan testi bitirmelisiniz.

4. İyi bir çalışma ortamı hazırlamak: Çalışma ortamınızın çok gürültülü olmamasına, ortamda dikkat dağıtıcı nesneler bulunmamasına, ders çalışmak için size gereken tüm araç gereç, kitap, sözlük vb. eşyaların hazır olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bir şeyler eksik olursa sık sık dersi bölerek onları bulmaya yönelebilirsiniz. Bu da çalışmanızı aksatır. Çalışma ortamınız çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Çünkü bu aşırı gevşemenize ya da gerilmenize neden olur. Işığınız çok parlak ya da çok zayıf olmamalıdır. Ayrıca sandalyeniz aşırı gevşemenize neden olacak kadar rahat olmamalıdır.

5. İyi dinlemek ve not tutmak: Dersi iyi dinlemek, gerekli bilgileri öğrenmeniz için ön koşuldur. Ancak sadece dinlemek değil, etkin (katılımlı) dinlemek başarılı olmada daha etkilidir. Etkin dinleme nasıl olur?

a.) Konuyu önceden okumuş olun, konu hakkında bir fikriniz olsun.
b.) Konu anlatılırken anlamadığınız noktaları sorun.
c.) Önemli olduğu vurgulanan konuları not tutarak defterinize kaydedin.
d.) Konuyla ilgili fikirler üretin, bunları paylaşın.
e.) Konuşmayı dinlerken jest ve mimiklere tepki verin. Böylece kendinizi anlatılanlara daha kolay kaptırırsınız.

Yukarıda da söylediğimiz gibi, çalışmalarınızı bir programa sokup, zamanınızı iyi kullanarak, belirlediğiniz amaca ulaşmak, iyi dinleyip sistemli not tutmakla başarılı olma şansınız çok büyük oranda artacaktır.

Başarılar dileriz.